משרד עו"ד אביטן ושות'
077-5089001
משרד עו"ד אביטן ושות'
077-5089001

בעיות התנהגות מצדיקות פיטורים

פעמים רבות עובדים המבצעים את העבודה המוטלת עליהם על הצד הטוב ביותר, באופן מקצועי, מיומן ולשביעות רצון המעסיק, מגלים בעיות התנהגות שונות, כלפי עובדים או מנהלים שונים, במהלך העבודה. האם בעיות התנהגות ויחסי אנוש עלולות להצדיק את פיטורי העובד, אף על פי שהינו מבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר?

במקרה שעמד להכרעתו של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, בפני כבוד השופטת הדס יהלום, נדון מקרה של עובדת אשר הועסקה כמנהלת במשך 8 שנים בחברה. העובדת הייתה מעורבת בתקרית מול עובדת אחרת בחברה. לפי האמור בפסק הדין, נכנסה העובדת לחדרה של עובדת אחרת והשליכה ניירות, קלסרים, צעקה והשתוללה, לאחר מכן העובדת הלכה לביתה ושהתה בחופשת מחלה. בעקבות האירוע זומנה העובדת לשימוע. מספר ימים לאחר השימוע קיבלה העובדת מכתב פיטורים.

העובדת טענה כי הליך השימוע נעשה למראית עין, וכי הליך פיטוריה נעשה באופן שרירותי ושלא כדין. ולפיכך עתרה לחיוב המעסיק בתשלום פיצוי בגובה 12 משכורות.

בית הדין דחה את טענות העובדת ולאחר שבחן את הראיות ציין כי לא היה זה המקרה הראשון שבו העובדת גילתה בעיות התנהגות, וכי בעבר העירו לה על נושא זה ואף החברה מימנה לה מאמנת אישית שתסייע לה בעניין התפרצויות הזעם בזמן העבודה.

בית הדין הדגיש כי "אין לנתבעת כל טענה לגבי טיב העבודה של התובעת. עדיי התובעת העידו שהתובעת ביצעה עבודתה באופן מקצועי ולשביעות רצונם".

עם זאת קבע בית הדין כי:

"די שהוכח כי לתובעת היו בעיות התנהגות, שהתבטאו בהרמת קול ובצעקות, על לקוחות ועל עובדי הנתבעת, כדי לקבוע שמדובר בסיבה עניינית ומוצדקת.... משהוכח שהתובעת לקתה בבעיות ביחסי אנוש, חוזרות ונשנות, הרי שהיה בכך משום הצדקה לזימון לשימוע ולאחר מכן לפיטורים...".
[סע"ש 39425-08-15 אלה משמן נ' מפעלי מתכת כ. כהן בע"מ (פורסם בנבו, 4.9.2017)].

לסיכום: מהאמור עולה כי מקצועיותו של העובד אינה מהווה חזות הכל, בבואו של המעסיק לשקול את פיטוריו, וכי במסגרת השיקולים העניינים רשאי המעסיק לשקול את התנהגותו של העובד. העובדה שעובד, אף על פי שהינו מבצע עבדותו על הצד הטוב ביותר, מגלה בעיות התנהגות ויחסי אנוש לא תקינים מהווה שיקול ענייני ולגיטימי לפיטוריו. עם זאת, כאשר עובד שגילה מקצועיות ומיומנות לאורך שנים במקום עבודתו, מפוטר בגין סיבה עניינית ומוצדקת, כדאי שיתייעץ עם עורך דין דיני עבודה ירושלים הבקיא בדיני עבודה ופיטורים. עורך דין אשר אביטן עוסק בתחום זה וטיפל בתיקים דומים.
"עובד מקצועי מגלה בעיות התנהגות"


משרד עו"ד אשר אביטן
ציר הזמן בעבודה
מחיפוש עובדים עד סיום יחסי העבודה
הצגת המידע בציר הזמן מאפשרת לעובד או למעסיק
למצוא בדרך הנוחה ביותר את המידע המבוקש בדיני עבודה
סיום יחסי עבודה
זכויות עובדים